logo Ornak1

Relacja ze spotkania w Schronisku na Hali Ornak 3.11.2013

„Było magicznie” - relacja ze spotkania  „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji” 3 Listopada 2013.

Z wielką przyjemnością wspominamy niedzielne spotkanie w Schronisku na Hali Ornak. W magicznej schroniskowej scenerii przy płomykach świec, które dopełniały ciepłem nakryte przysmakami drewniane stoły, nie wiele brakowało by w naszej wyobraźni na sali pojawili się słynny Opcio czy Leon Loria. Tak też się stało kiedy powitalne intro muzyczne ucichło, ze schroniskowych drzwi wyłoniła się postać Opcia z nartami na ramieniu. Wojciech Szatkowski wspaniale wczuł  się w rolę ulubionej postaci z Pysznej – Józefa Oppenheima. Wprowadził nas w akcję scenki wkraczając z historycznym ekwipunkiem narciarskim na salę. Odsapnąwszy po przebytej drodze, przeczytał piękny fragment książki Stanisława Zielińskiego i Wandy Gentil- Tippenhauer  „W Stronę Pysznej” Zaraz po tym wygaszone światła zdradziły dalszą część niezwykłego przedstawienia.

Krzysztof Najbor, aktor Teatru Witkacego w Zakopanem wiarygodnie wcielił się w postać Lori w scence pt. „Alpejska Szafka „napisanej specjalnie na ten wieczór.

To było niesamowite, wszyscy z łatwością teleportowaliśmy się w czasie do mekki narciarskiej w Pysznej.

 Wieczór wzbogacony był muzyką w wykonaniu młodych artystów wirtuozów gitar Macieja Cisło i Macieja Tobery. Mogliśmy wysłuchać piękne utwory góralskie w ciekawej interpretacji muzyków oraz koncert dzieł własnych artystów. Krzysztof Najbor w dalszej części spotkania czytał dla nas  poezje, które były dopasowane kolorytem myśli do opowiadań Wojciecha Szatkowskiego przytaczającego fakty zdarzeń z Pysznej.

Wieczór 3 Listopada  poświęciliśmy również wspomnieniom zaginionym w górach, Przybyli goście rozpalali przygotowane na stołach lampiony ku pamięci wszystkich, których pochłonęły góry i tych których góry wpisane były w życiorys.

Na koniec jeszcze pogaduszki i muzyka typu Jam sprawiło, że nie chętnie wracaliśmy do codzienności mając przed oczami ” ELDORADO W PYSZNEJ”.

                                                                                                                                 bPinw

plakat Pyszna 3