logo Ornak1

W Schronisku na Ornaku ciekawie się działo.

     Nasze ukochane Tatry powoli skłaniają się do nadejścia zimy. Krótki dzień nie pozwala już na planowanie dłuższych wypraw. Coraz chętniej rozsiadamy się przy dobrej książce i ciepłej herbacie.

To dobry czas na podsumowanie sezonu letniego, czas na wspomnienia na aranżacje nowych, ciekawych spotkań to czas, w którym łatwiej poddać się artystycznym metamorfozom.

   Tegoroczny sezon letni 2014 w Schronisku Górskim na Hali Ornak rozpoczął się spotkaniem z uczniami szkoły im. Polskich Himalaistów z Zabrza,klasą Macieja Berbeki. Młodzież spotkała się z Himalaistą Ryszardem Gajewskim, który opowiadał o wspólnych wyprawach z kompanem i przyjacielem Maciejem Berbeką. Resztę wieczoru zajęło oglądanie zdjęć z wypraw Maćka i Polskiej ekipy Himalaistów. To piękny wieczór wspomnień, który w klimacie górskiego schroniska spędziliśmy wraz z Ewą –żoną Maćka, uczniami z Zabrza i ich opiekunami.

  Spotkanie czerwcowe to spotkanie ze znaną polską himalaistką Kingą Baranowską, która przybyła do Schroniska na specjalne zaproszenie.

Wieczór był niepowtarzalny, Kinga zasypywała nas całą galerią zdjęć i filmów z wypraw.

Przeżycia, którymi zechciała się z nami podzielić mówią tylko jedno, Kinga to niezwykle doświadczona, wyrafinowana Himalaistka a przy tym przemiła osoba. Więcej o spotkaniu na www.schronisko-ornak.pl

   Rozpoczynające się wakacje to świetna okazja by zaprezentować większemu gronu turystów ciekawe zagadnienia związane z Tatrzańskimi epizodami.

„Letnie wieczory w Schronisku Ornak” to cykl trzech spotkań w miesiącach wakacyjnych w Lipcu, Sierpniu i we Wrześniu.

      Pierwsze odbyło się19 Lipca „Tajemnice Doliny Kościeliskiej „, prelekcja, Wojciech Szatkowski

 z Muzeum Tatrzańskiego Ciekawe zagadnienia historyczne dotyczące Doliny Kościeliskiej zaprowadziły nas aż do XV wieku. „Kamień opowie ci wszystko” prelekcja , Dr.Hab.prof. Zbigniew Cymerman z Państwowego Instytutu Geologii.

Na tym spotkaniu przesunęliśmy się w czasie jeszcze dalej, 300 mln lat wstecz do ery paleozoicznej, wtedy to właśnie nasze Tatry miały swój wielki początek.

Te fantastyczne wykłady wciągnęły spore grono turystów niczym w archeologiczną pułapkę.

       Spotkanie Sierpniowe przytaczało przepiękne legendy i opowieści o Dolinie Kościeliskiej i Hali Pysznej.

„Kościeliska Legendą Pisana”

„Opowieści z Pod Błyszcza”

„Pyszniańskie wademekum”

Wspaniałe, niekończące się tematy przedstawił nam Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, historyk, narciarz, miłośnik Hali Pysznej i związanej z nią historii.

            6 Wrzesień i chłodniejsze noce nakłaniały do prezentacji multimedialnej o niesamowitej historii  George L.Mallorego .

 ”Everest najdziksze marzenie” tak brzmiał tytuł trzeciego spotkania.  Projekcja i przygotowanie Wojciech Szatkowski MT.

     Schronisko na Hali Ornak od sierpnia prezentuje w obiekcie salkę muzealną zwaną” Izbą Lorii”

Takaż izba istniała przed laty w nieistniejącym już schronisku na Hali Pysznej, był to zwyczajny lecz potwornie zimny pokój, w którym sypiał często Leon Loria, postać znana z czasów narciarskich adeptów z lat 20tych.

Izba pamiątkowa utworzona w Schronisku Ornak przybliża atmosferę tego kultowego miejsca jakim była Hala Pyszna. Salka czynna w godzinach otwarcia stołówki, kluczyk można pobrać w recepcji.

    W Schroniskowym wnętrzu pięknie prezentuje się powstała wiosną, również tego roku wystawa 8 zdjeć formatu 100/70 z wypraw Kingi Baranowskiej. Autorami zdjęć są Rafał Fronia, Paweł Michalski i Dawid Abramczyk. Prezentowane zdjęcia są z wypraw na Makalu i Lhotse. Warto zobaczyć.

    Zwieńczeniem całego roku zdawać by się mogło będzie bal Sylwestrowy w Schronisku.

Tradycją od wielu lat, wesołe tańce w sali jadalnej i składanie życzeń noworocznych przy świetle księżyca na podwórzu, oczywiście bez sztucznych ogni!!! Tego się trzymamy.

Tymczasem najistotniejszym wydarzeniem kulturalnym w Schronisku Ornak stały się spotkania „W stronę Pysznej i Tatrzańskiej Poezji” . Datowane na miesiąc Listopad coroczne spotkania mają na celu promocję schroniska oraz aranżację posiadów z ciekawymi opowiadaniami, czytaniem poezji, muzyką gitarową, ciepłym poczęstunkiem.

Dodatkową atrakcją stały się po raz kolejny wystąpienia aktorów z Teatru Witkacy.

W przygotowanej tematycznej sztuce pt. „Babie Nogi czy herbata z malinami” zagrali 28 listopada Krzysztof Najbor i  Joanna Banasik, wspomogli przedstawienie swoją rolą Tejka Szeptyńska -Willa Oksza, Wojciech Szatkowski , oraz Ariel Wojciechowski.

Muzykę na wieczór zaprezentowali nam młodzi artyści, Jakub Hubicki i Maciej Cisło

Wspaniałe posiady pomimo tego, iż odbywają się w Listopadzie mają coraz większe zainteresowanie.

Do przyszłego roku zatem, zmierzajmy  ” W stronę Pysznej…”!!!