Ciekawe wystawy w Schronisku Górskim PTTK Na Hali Ornak

Zachęcamy państwa do zwiedzania eksponowanych na terenie naszego schroniska dwóch ciekawych wystaw.

Pierwsza to wystawa zdjęć z wypraw Kingi Baranowskiej z jej osobistymi autografami, którą można zobaczyć wchodząc na piętro części hotelowej schroniska. Ekspozycja zawiera 8 zdjęć formatu 100/70 cm wykonanych przez himalaistów jak Rafał Fronia, Paweł Michalski, Dawid Abramczyk, zdjęcia przedstawiają akcje z wypraw na Makalu i Lhotse

Druga wystawa to Izba, forma pamięci istniejącego w latach 1909-1939 Schroniska Na Hali Pysznej. „Izba Lori„ bo tak jest nazwana na cześć słynnego Leona Lorii, który był tutaj częstym bywalcem i wraz z towarzyszami narciarskich wypraw spędzał swe najpiękniejsze chwile ciesząc się niepowtarzalnymi urokami rozległych i bardzo urozmaiconych terenów narciarskich. Słynne Eldorado na Pysznej przetrwało dzięki opowiadaniom Wandy Gentil Tippenhauer uwiecznionych na kartach wspaniałej książki „W stronę Pysznej” Stanisława Zielińskiego.

My również zauroczeni jakże piękną historią ówczesnych adeptów narciarstwa górskiego oraz samego miejsca, czyli Halą Pyszną. Postanowiliśmy przybliżyć turystom ten piękny kawałek tatrzańskiej historii.

Dzisiaj tereny Hali Pysznej objęte są ścisłym rezerwatem przyrody i możemy je podziwiać, stojąc przed Schroniskiem PTTK Na Hali Ornak i kierując wzrok w stronę masywu Błyszcza i rozległych terenów znajdujących się pod szczytem.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tych ciekawych ekspozycji.

Ze względu na rozmieszczenie na wystawie niepowtarzalnych, historycznych eksponatów „Izba Lorii” nie pozostaje otwarta do użytku. Klucz do salki dla osób zainteresowanych zwiedzaniem wydawany jest w recepcji.